Sprejemanje in dajanje

Veščina meseca decembra je dajanje in sprejemanje.

Z učenci pogovorimo o tem, da nas v mesecu decembru vabijo izložbe in police trgovin, polne različnih igrač, sladkarij, prazničnih artiklov, okraskov … Le kdo ne bi z veseljem dal ali sprejel takih daril? Vse to pa je potrebno kupiti.
Pogovor usmeritmo v to, da si lahko med sabo damo tudi marsikaj lepega, česar ni potrebno kupiti. Kaj bi bilo to? Kaj lahko učenci dajo svojim vrstnikom? Kaj bi si želeli sprejeti od njih? (Nekaj predlogov: nasmeh, prijazno besedo, pohvalo, pomežik, pomoč pri šolskem delu, pogovor, igro, objem, sliko, ples, da si povejo skrivnost, skupaj zapojejo …).
Kaj bi učenci lahko dali svojim staršem in domačim? Kaj bi radi od njih sprejeli?

Za izhodišče lahko preberemo zgodbico spodaj.
Lahko izdelamo drevo (navodila so v spodaj).

Prav pa je, da poudarite, da to, o čemer ste se pogovarjali, ni pomembno le v mesecu decembru, ampak vse dni v letu.

zgodbica

DREVO:
drevo

MOŽNOSTI:

1. Iz barvnega papirja izrežete deblo. Vsak učenec na barvni papir obriše svojo dlan, jo izreže in vanjo vpiše, kaj bi lahko podaril in kaj bi z veseljem sprejel (nematerialno). Drevo pritrdite na tablo in ga imate v razredu – lahko do konca šolskega leta in ga sproti dopolnjujete.
  2. Drevo z dlanmi skopirate na A3 format in učenci samo vpisujejo vanj.
  3. Drevo skopirate dvakrat – v enega vpisujejo, kaj bi lahko dali, v drugega, kaj si želijo sprejemati.

Morda vam bo všeč tudi...